Moja Polska.
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Linki, cytaty, nowiny2011.10.26 00:27 11.06 00:22

Polscy narodowcy: Maria Iwanicka.

(poleca )

Narodowcy.net

 


 
Maria Iwanicka ”Małgorzata”

Jak łatwo zauważyć wiele uwagi poświęca się męskiej części ruchu narodowego ignorując z premedytacją bądź przez nieuwagę - żeńską. Jedną z niewątpliwie dużej grupy bohaterskich kobiet związanych przed wojną z ruchem narodowym była Maria Iwanicka. Maria Iwanicka urodziła się 19 stycznia 1916 r. w osadzie Tiotkino, dawnej guberni kurskiej na terenie Rosji. Ojcem jej był inżynier Wacław Iwanicki. Matka z domu Rodowicz - pochodziła z rodziny o dużych tradycjach patriotycznych i niepodległościowych. M. in. zasłużonej w walkach w powstaniu styczniowym w 1863 r. oraz pierwszej i drugiej wojnie światowej.

W Powstaniu Warszawskim 4 sierpnia 1944 r. podczas ataku na budynek „PASTY” na ulicy Zielnej zginął jej młodszy brat. W okresie międzywojennym Maria Iwanicka była aktywna w szeregach ONR - Falanga.

W roku 1938 ta niewiele ponad dwudziestoletnia dziewczyna zostaje za swoja polityczną działalność umieszczona przez władze sanacyjne w więzieniu na Pawiaku. W roku 1939 roku bierze czynny udział w obronie Warszawy. Jest komendantką obrony przeciwlotniczej zespołu budynków przy ulicy Filtrowej.
 Doznaje wielokrotnych poparzeń i ran podczas tych akcji w których wykazuje się ogromną ofiarnością. Kilkakrotnie oddaje swoją krew rannym żołnierzom. Działa także na odcinku socjalnym organizując pomoc lokalową i żywnościową dla bezdomnych i poszkodowanych podczas działań wojennych. Od połowy października 1938 roku współpracuje z konspiracyjnymi organizacjami niepodległościowymi m.in. ZWZ w charakterze łączniczki Komendy Okręgu Lubelskiego. W latach 1940-1942 intensywnie współpracuje z Konfederacją Narodu w skład której wchodzi wielu przedwojennych falangistów. W okresie tym wygłasza kilkadziesiąt referatów szkoleniowych na temat łączności w konspiracji, służbie sanitarnej itp. Od 1942 roku obejmuje funkcję kierowniczą referatu Wojskowej Służby Kobiet Konfederacji Narodu. W okresie tym bierze aktywny udział w organizacji sieci dywersyjnej, bojowej nadaje „… styl i rozmach..” pracy wśród kobiet. Na spotkaniach WSKKN wygłaszano referaty z historii, filozofii i polityki. Wychowanie polityczne oraz przygotowanie nie tylko do działań w czasie wojny ale także w czasie pokoju stanowiło jak pisze w swojej książce „Konfederacja Narodu w Warszawie” Zofia Kobylańska - Jej najważniejsze zadanie. W tym okresie współdziała aktywnie w tworzeniu sieci konspiracyjnej, dywersyjnej i partyzanckiej na terenie obszaru warszawskiego, Warszawy a także woj. białostockiego. Od marca 1934 aktywna w szeregach VIII Uderzeniowego Batalionu Kadrowego AK pod dowództwem innego członka ONR-Falanga, studenta Wyższej Szkoły Budo wy Maszyn Wawelberga i Rothwanda Tadeusza Jagodzińskiego ( pseudonim „Stefan Pawłowski). ”Małgorzata” , bo taki pseudonim konspiracyjny przyjmuje Maria Iwanicka w oddziale utrzymuje wysoki poziom ideowości, wyrobienia obywatelskiego i patriotycznego. Jest według wspomnień „…prawdziwą opiekunka młodszych kolegów i -nieformalnym zastępcą dowódcy Oddziału...''

12 sierpnia 1943 VIII UBK zostaje wskutek donosu zaatakowany przez silniejszy oddział niemiecki. W trakcie walk poległ dowódca oddziału „Stefan Pawłowski” oraz pięciu innych żołnierzy. „Małgorzata” pomimo ciężkich ran osłania odwrót kolegów. Dzięki jej bohaterskiej postawie reszta oddziału wycofuje się. Ranna dostaje się do niewoli i wkrótce zostaje zamordowana w miejscowości Sucha Rzeczka nad jeziorem Serwy. Zasługi bojowe zostały docenione - była odznaczona Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie Orderem „Virtuti Militari” V klasy Dodać należy że 30 sierpnia 1966 roku w Serwach została otworzona z inicjatywy dawnych kolegów z Konfederacji Narodu związanych z PAX-em pierwsza w Polsce szkoła ku czci żołnierza AK- Szkoła im. Por. AK Marii Iwanickiej pseudonim „Małgorzata” . W Puszczy Augustowskiej ,nad jeziorem Serwy w Suchej Rzeczce znajduje się zbiorowa mogiła poległych w starciu pod Okółkiem Marii Iwanickiej i siedmiu innych żołnierzy VIII UBK .Będąc tam warto odwiedzić to miejsce...

Piotr Nastałek

za:

http://endecja.pl/biografie/osoba/89 
 
Poznańskiej Piątce.  

 
1316 odsłon  średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: Polska, narodowcy.
Re: Polscy narodowcy: Maria Iwanicka. 
Jacek, 2011.10.26 o 22:09
Niedługo Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Wspominajmy wszystkich naszych bohaterów i obrońców Polski, zwłaszcza zapomnianych.Cześć ich pamięci i wieczna chwała! Pamiętamy o Was, kochani!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 

login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Judeopolonia.
MatiRani → Paweł Tonderski
Re: Cywilizacja łacińska, to nie anarchizm ani [...]
MatiRani → Paweł Tonderski
Re: Liberalizm - zakamuflowany totalitaryzm, ciąg [...]
MatiRani → Paweł Tonderski
Re: Powstanie Warszawskie - Zmarnowany heroizm.
MatiRani → Paweł Tonderski
Re: Sowiecki generał przebrany w polski mundur, [...]
Hindukusz-Milena → Mufti Turbanator
Re: Sowiecki generał przebrany w polski mundur, [...]
Mufti Turbanator → Hindukusz-Milena
Re: Sowiecki generał przebrany w polski mundur, [...]
Hindukusz-Milena → Mufti Turbanator
Re: Sowiecki generał przebrany w polski mundur, [...]
Hindukusz-Milena → Hanys
Re: Sowiecki generał przebrany w polski mundur, [...]
Hanys → Mufti Turbanator
Re: Sowiecki generał przebrany w polski mundur, [...]
Mufti Turbanator → Paweł Tonderski
Re: Sowiecki generał przebrany w polski mundur, [...]
Hanys → Paweł Tonderski
Re: Dlaczego w tych wyborach Korwinowi wzrosło [...]
Jacek → Mufti Turbanator
Re: Dlaczego w tych wyborach Korwinowi wzrosło [...]
Mufti Turbanator → Jacek
Re: Dlaczego w tych wyborach Korwinowi wzrosło [...]
Mufti Turbanator → Paweł Tonderski
więcej…