Moja Polska.
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Linki, cytaty, nowiny2012.11.18 20:12 11.19 10:28

List Jerzego Zdziechowskiego do wnuka.

(poleca )
 
Jestem Polakiem - ... także dlatego, ... że obok swoich spraw i interesów osobistych znam sprawy narodowe, interesy Polski jako całości. Interesy najwyższe, dla których należy poświęcić to, czego dla osobistych spraw poświęcać nie wolno". R. Dmowski
 
Londyn, dnia 26 września 1953

Drogi Jaśku, jeden z wielkich Polaków Roman Dmowski, którego wszystkie dzieła powinieneś uważnie przeczytać, pouczał przed 50 laty w swojej książce Myśli nowoczesnego Polaka.co znaczy być Polakiem. Przytaczam z tego, co napisał, jedno zdanie, które rozważ i naucz się na pamięć:

"Jestem Polakiem - nie dlatego tylko, że mówię po polsku, że inni mówiący tym samym językiem są mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali, że pewne moje osobiste sprawy łączą mnie bliżej z nimi niż z obcymi, ale także dlatego, że obok sfery życia osobistego, indywidualnego, znam zbiorowe życie narodu. którego jestem cząstką, że obok swoich spraw i interesów osobistych znam sprawy narodowe, interesy Polski jako całości. Interesy najwyższe, dla których należy poświęcić to, czego dla osobistych spraw poświęcać nie wolno".

Otóż wchodzisz w okres życia, w którym, po studiach w szkołach angielskich, powinieneś wiedzę o Polsce pogłębić, poznać te sprawy narodowe i zrozumieć, gdzie i w czym leży interes Twej ojczyzny. By być Polakiem, trzeba tę wiedzę posiadać. Pamiętaj przy tym, że "obowiązek względem ojczyzny to nie tylko obowiązki wobec Polaków dzisiejszych, ale także wobec pokoleń minionych i tych, co po nas przyjdą". Rozważ głęboko znaczenie tych słów. W pokoleniach minionych masz czyny Twoich przodków. Poznaj te czyny na tle historii.

A z rozważań na ten temat wynika, że te dwa krótkie słowa: "jestem Polakiem", pełne treści znacznie szerszej niż przytoczone jedno tylko zdanie. powinny - jeśli chcesz spełnić obowiązki wobec swego kraju - przyświecać Ci przez życie całe. A. teraz szereg rad na doświadczeniu opartych. a podyktowanych potrzebą serca:


Treść całego listu pana Jerzego Zdziechowskiego do swojego wnuka można przeczytać na blogu u pana Jacka Rossakiewicza pod adresem:

http://jar.nowyekran.pl/post/80279,list-jerzego-zdziechowskiego-do-wnuka 
 
Tow. Gomułka przejrzał niecne plany polskich narodowców!

 

 
1212 odsłon  średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: Jerzy Zdziechowski, SN, Ruch Narodowy.
 

login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło